SOLAR ORBITER

Mise Solar Orbiter Evropské kosmické agentury ESA se snaží výrazným způsobem změnit naše chápání procesů ve vnitřní heliosféře a vliv sluneční aktivity na procesy uvnitř této málo prozkoumané oblasti. Sonda využije unikátní kombinaci in-situ měření, které současně se vzdáleným pozorováním pomohou mapovat jednotlivé zkoumané jevy na jejich zdrojové oblasti a struktury na povrchu Slunce. Sonda se bude pohybovat na i mimo sluneční ekliptiku, tj. rovinu na které obíhá Země okolo Slunce. Solar Orbiter bude současně měřit vlastnosti plazmatu slunečního větru, elektromagnetická pole a vlny, nebo energetické částice v dostatečné blízkosti Slunce.

Pro in-situ měření sonda využívá sadu přístrojů, které měří kontinuálně. Měření přístrojů pro vzdálené pozorování jsou omezeny na časové úseky, kdy bude poloha sondy nejvhodnější, tzn. nejvýše nad slunečním rovníkem nebo nejblíže k Slunci. Během nominální mise se bude Solar Orbiter pohybovat po dráze do 25° sluneční šířky. Tato dráha umožní unikátní snímkování polárních oblastí a poskytne klíčová měření, která pomohou k lepšímu pochopení funkce slunečního dynama nebo přepólování slunečního magnetického pole. Po sedmi letech mise se bude sonda pohybovat po nejvyšší dráze (>30°), kdy bude pozorovat sluneční póly z nejvyšších poloh. Tyto pozice umožní unikátní měření v porovnání se všemi dosavadními misemi nebo pozorováním ze Země (maximálně do 7° sluneční šířky).

K blízkému průletu okolo Slunce bude docházet každých pět měsíců. Během nejbližšího přiblížení se bude sonda pohybovat nejrychleji a po několik dní bude v pozici, kdy se bude pohybovat stejnou rychlostí jako je sluneční rotace, tzn. bude pozorovat stejnou oblast sluneční atmosféry. Během této části mise bude umožněno pozorovat jevy spojené s magnetickou aktivitou ve sluneční atmosféře, která může vést ke slunečním zábleskům a erupcím.

Vědci mají také šanci zkoordinovat své pozorování s americkou misí Parker Solar Probe (NASA), která bude lokálně zkoumat rozpínající se sluneční koronu až do blízkosti 9,5 sluneční poloměrů od Slunce (~6 mil km).

Solar Orbiter se bude především snažit odpovědět na tyto vědecké otázky:

  • Co pohání sluneční vítr a kde jsou zdrojové oblasti koronálního magnetického pole?
  • Jak sluneční přechodové jevy řídí procesy v heliosféře?
  • Jak dochází ke vzniku radiových signálů vznikajících během slunečních erupcí, které se poté šíří do celé heliosféry?
  • Jak funguje sluneční dynamo a jaké je spojení mezi Slunce a heliosférou?


Další čtení: J. Souček, Sonda určená na gril , internetová verze časopisu Vesmír