Radiové záření blesků
Aktuální data jsou zaznamenávaná na čtyřech různých observatořích přístroji vyvinutými a sestavenými na Oddělení kosmické fyziky ÚFA AV ČR. Tato měření slouží jako pozemní protějšek přístrojového vybavení, které připravujeme pro družicové projekty.
Místa, kde měříme:
- La Grande Montagne, ve spolupráci s LSBB, Rustrel, Francie
- Cap Corse, ve spolupráci s LA, Toulouse, Francie
- Lomnický štít, s Oddelením kozmickej fyziky ÚEF SAV
- Milešovka, Bohosudov, Kopisty a Dlouhá Louka, soustava čtyř stanic BLESC (Broadband Lightning Evolution Survey Cluster) v rámci projektu CRREAT
- Ter Wish, Holandsko, společně s radioteleskopem LOFAR
Lomnický štít
Bouřková aktivita je průběžně monitorována na vrcholku Lomnického štítu (2634 m) ve Vysokých Tatrách. Aktuální data jsou zaznamenávána ve spolupráci s Oddelením kozmickej fyziky a detašovaným pracoviskom na Lomnickom štíte Ústavu experimentálnej fyziky Slovenskej akadémie vied, Košice. Tato měření slouží jako pozemní protějšek přístrojového vybavení, které jsme na Oddělení kosmické fyziky ÚFA AV ČR připravovali pro družicový projekt TARANIS
Cap Corse
Měříme též na severním cípu ostrova Korsika ve spolupráci s Laboratoire d'Aérologie OMP/CNRS/UPS Toulouse v rámci projektu SOLID-PREVALS (Space-based Optical LIghtning Detection - PREparation, VALidation and Support). Na měřící stanici je použit jeden senzor SLAVIA (Shielded Loop Antenna with a Versatile Integrated Amplifier) a pozemní verze širokopásmového analyzátoru, který byl připravován pro projekt TARANIS.
La Grande Montagne
Bouřková aktivita je také monitorována na vrcholku hory La Grande Montagne (1028 m) na plošině Plateau d'Albion v Rustrelu, Francie. Na stanici jsou použity čtyři senzory SLAVIA se širokopásmovým analyzátorem a vícesložkový elektro-magnetický analyzátor ELMAVAN-G (v pásmech ELV/VLF, do 25 kHz). Oba analyzátory jsou odvozené od přístrojů vyvíjených pro družicové projekty.