La Grande Montagne

Aktuální data zaznamenaná Oddělením kosmické fyziky ÚFA AV ČR ve spolupráci s Laboratoire Souterrain a Bas-Bruit v Rustrelu, Francie. Bouřková aktivita je průběžně monitorována v příznivém prostření s nízkým elektromagnetickým rušením na vrcholku hory La Grande Montagne (1028 m, 43.9410 s.š., 5.4836 v.d.) na plošině Plateau d'Albion. Tato měření jsou slouží jako pozemní protějšek přístrojového vybavení, které připravujeme pro družicový projekt TARANIS. VÍCE ZDE.

 

img6 
img7

Čtyři sensory SLAVIA (Shielded Loop Antenna with Versatile Integrated Amplifier) - stíněné smyčkové antény s předzesilovači - detekují fluktuace horizontálních složek magnetického pole v širokém pásmu kmitočtů od 5 kHz do 90 MHz. Plocha antény je 0.23 m2, maximální zesílení je 47 dB. Maximální citlivost záznamového systému je 6 nT/s/√Hz, což odpovídá 1 fT/√Hz na 1 MHz. (Časové údaje jsou v UTC)

Vícesložkový elektromagnetický analyzátor ELMAVAN-G (v pásmech ELV/VLF, do 25 kHz) je odvozen z přístroje ELMAVAN (ELektroMAgnetický Vlnový ANalyzátor), který v Oddělení kosmické fyziky vyvíjíme pro družicový projekt Resonance. Používáme kulovou elektrickou anténu o průměru 10 cm umístěnou 2 m nad zemí (složka 0) a dvě smyčkové magnetické antény s 12 závity, každý s plochou 4 m2, opatřené předzesilovači (východozápadní složka 1 a severojižní složka 2). Časové údaje jsou v UTC.

Přehled posledních 4 dnů měření
senzoru SLAVIA 3

img1
Data ze všech sensorů

Nejnovější záznam průběhu magnetického pole
senzoru SLAVIA 3

img1
Data ze všech sensorů

Přehled posleních 4 dnů měření ELMAVAN-G

img1

Naše data jsou doplněna měřením vertikálního atmosférického elektrického pole. Používáme komerční zařízení Boltek EFM-100. Časové údaje jsou v UTC.