Silent enim scientiae inter arma
Meziplanetární evropsko-ruská sonda ExoMars 2022 v září neodstartuje. Rada Evropské kosmické agentury (ESA) v reakci na ruskou agresi vůči Ukrajině rozhodla 17. března o pozastavení spolupráce s agenturou Roskosmos. Generální ředitel Roskosmosu Dmitrij Rogozin zareagoval oznámením, že Rusko projekt v následujících létech dokončí samo, „bez všech těch ‚evropských přátel' vystrašených americkým křikem.“
Základní informace o přístroji WAM
Určení / Analyzátor elektromagnetických vln WAM (Wave Analyser Module) umožní první přímé ověření, existují-li bleskové výboje v prachových bouřích a větrných vírech na povrchu Marsu. Dalším cílem analyzátoru je oveřit možnost šírení radiových vln z meziplanetárního prostoru až k povrch Marsu.
Základní fakta / WAM je součást systému MAIGRET a skládá se z analyzátoru, který zpracovává signál z magnetometru ve frekvenčním rozsahu od 100 Hz do 20 kHz. Analyzátor vyvíjí Oddělení kosmické fyziky Ústavu fyziky atmosféry AV ČR. Na vývoji mechanických prvků spolupracuje Ústav přístrojové techniky AV ČR.
ExoMars
Mise / ExoMars se skládá z robotického vozítka a přistávací platformy. Hlavním cílem mise je přistát s vozítkem v oblasti s vysokou pravděpodobností pro případné nalezení organických materiálů, především těch z rané historie planety.
Start / --
Přístroje / Optické kamery, UV, IR, laserové a neutronové spektrometry, termometry, částicové a prachové detektory, seismografy, senzory pro měření elektrických a magnetických polí.
Přistání / Oxia Planum
Délka mise/ 9 měsíců letové fáze a 1 rok vědecké mise na povrchu